Strefa rodzica

Rozpoczęcie przedszkola to ważny moment zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Dziecko zaczyna swoją edukacyjną przygodę, a rodzice muszą nauczyć się radzić sobie z tym nowym etapem życia swojej pociechy. Przygotowanie dziecka do przedszkola nie jest jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odpowiednio wcześnie zacząć wprowadzać pewne zmiany w codziennym funkcjonowaniu dziecka oraz zaopatrzyć je w niezbędne rzeczy. Poniżej znajdują się informacje, które pomogą rodzicom w przygotowaniu swojego przedszkolaka na ten ważny moment.

Wyprawka przedszkolaka

Każdy przedszkolak powinien być wyposażony w podstawowe rzeczy, które będą mu potrzebne podczas pobytu w placówce. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się we własny kubek do płukania ząbków (podpisany), pastę i szczoteczkę do zębów wraz z etui. Dobrze jest również, aby dziecko miało swoje kapcie oraz fartuszek ochronny do malowania farbkami.

Równie istotne jest posiadanie przez dziecko rzeczy na zmianę. W przypadku przedszkolaków warto mieć łącznie 2 komplety ubrań na zmianę (majtki, bluzka, spodnie, skarpetki lub rajstopy). Warto również pamiętać o własnym kubku do picia (podpisany), który będzie służył dziecku podczas posiłków.

W zależności od wieku dziecka, niezbędne będą także inne przedmioty. Dla najmłodszych przedszkolaków warto zaopatrzyć się w kocyk w poszewce oraz jasiek. Natomiast dla starszych dzieci warto przygotować strój gimnastyczny w podpisanym worku (koszulka, spodenki), który będzie używany podczas zajęć sportowych.

Oprócz wyprawki, istotne jest również odpowiednie przygotowanie emocjonalne dziecka na nową sytuację. Rodzice powinni rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu, tłumaczyć mu, jak wyglądać będzie jego nowy dzień oraz jakie będą jego obowiązki. Warto również pokazać dziecku placówkę przed rozpoczęciem nauki, aby mogło się z nią oswoić.