Strefa rodzica

Rozpoczęcie przedszkola to ważny moment zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Dziecko zaczyna swoją edukacyjną przygodę, a rodzice muszą nauczyć się radzić sobie z tym nowym etapem życia swojej pociechy. Przygotowanie dziecka do przedszkola nie jest jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odpowiednio wcześnie zacząć wprowadzać pewne zmiany w codziennym funkcjonowaniu dziecka oraz zaopatrzyć je w niezbędne rzeczy. Poniżej znajdują się informacje, które pomogą rodzicom w przygotowaniu swojego przedszkolaka na ten ważny moment.

Wyprawka przedszkolaka

Każdy przedszkolak powinien być wyposażony w podstawowe rzeczy, które będą mu potrzebne podczas pobytu w placówce. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się we własny kubek do płukania ząbków (podpisany), pastę i szczoteczkę do zębów wraz z etui. Dobrze jest również, aby dziecko miało swoje kapcie oraz fartuszek ochronny do malowania farbkami.

Równie istotne jest posiadanie przez dziecko rzeczy na zmianę. W przypadku przedszkolaków warto mieć łącznie 2 komplety ubrań na zmianę (majtki, bluzka, spodnie, skarpetki lub rajstopy). Warto również pamiętać o własnym kubku do picia (podpisany), który będzie służył dziecku podczas posiłków.

W zależności od wieku dziecka, niezbędne będą także inne przedmioty. Dla najmłodszych przedszkolaków warto zaopatrzyć się w kocyk w poszewce oraz jasiek. Natomiast dla starszych dzieci warto przygotować strój gimnastyczny w podpisanym worku (koszulka, spodenki), który będzie używany podczas zajęć sportowych.

Oprócz wyprawki, istotne jest również odpowiednie przygotowanie emocjonalne dziecka na nową sytuację. Rodzice powinni rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu, tłumaczyć mu, jak wyglądać będzie jego nowy dzień oraz jakie będą jego obowiązki. Warto również pokazać dziecku placówkę przed rozpoczęciem nauki, aby mogło się z nią oswoić.

wyprawka:

Każdy Ptysiowy Przedszkolak przynosi ze sobą:

…oraz przede wszystkim dużo uśmiechu 🙂
W trosce o rzeczy Państwa dzieci prosimy o podpisanie wszystkich ubrań i przyborów.

ico_5

plan dnia:

6.30 - 8.45

Schodzenie się dzieci. Zabawy wynikające z własnej aktywności dziecka. Praca indywidualna z dzieckiem. Gry i zabawy dydaktyczne przy stolikach. Dowolne rysunki dzieci. Rozmowy, zabawy i ćwiczenia.

6.30 - 8.45

8.45 - 9.00

Czynności higieniczne, śniadanie.

9.00 - 12.00

Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne związane z realizacją programu wychowania przedszkolnego. Zajęcia dodatkowe wynikające z planu. Zabawy i ćwiczenia na podwórku przedszkolnym. Wycieczki i spacery.

12.00 - 12.15

Zabiegi higieniczne, przygotowanie do obiadu.

12.15 - 12.45

Obiad.

12.45 - 14.00

Wypoczynek stosownie do potrzeb dzieci. Zabawy swobodne, czytanie bajek. Zajęcia i ćwiczenia indywidualne. Zajęcia sprzyjające rozwijaniu uzdolnień dzieci. Zabawy na podwórku przedszkolnym.

14.00 - 14.30

Przygotowanie do obiadku. Obiad (zupa) oraz deserek.

14.30 - 15.15

Zabawy dowolne według zainteresowań. Zajęcia indywidualne, zabawy tematyczne, zabawy w terenie, ćwiczenia utrwalające wiadomości z zajęć edukacyjnych. Rozmowy i obserwacje dzieci.

15.15 - 15.30

Własny podwieczorek.

15.30 - 17.00

Zabawy indywidualne i grupowe.
Odbieranie dzieci przez rodziców.

kilka słów o:

posiłkach

W czasie pobytu w przedszkolu dzieci otrzymują dwa zdrowe i urozmaicone posiłki (dwudaniowy obiad) oraz podwieczorek natomiast śniadanie przynosimy we własnym zakresie. Przedszkole będzie obsługiwała firma cateringowa, która będzie dostarczała posiłki raz dziennie (obiad, zupka oraz podwieczorek). Woda jest dostępna przez cały czas pobytu dziecka w przedszkolu. Przedsiębiorstwo, z którego usług korzysta przedszkole, posiada niezbędną dokumentację oraz pozwolenia i jest pod stałą kontrolą SANEPIDU.

wypoczynku

Codziennym rytuałem jest kontakt dzieci z żywym słowem w postaci czytanych przez dorosłego książek lub relaks. Po posiłku podczas odpoczynku nauczyciel prowadzący będzie czytał wychowankom przedszkola bajki i opowiadania. Poobiedni odpoczynek w przedszkolu nie polega na usypianiu dzieci za wszelką cenę. To chwila niezbędnego dla właściwego funkcjonowania organizmu malucha wypoczynku, pozwalającego mu w pełni sił i energii przetrwać długie popołudnie przytulając się do swojej poduszki, słuchając bajek oraz opowiadań czytanych przez nauczyciela.

spacerach

Ptysiowe Przedszkole posiada swój własny plac zabaw użytkowany tylko i wyłącznie przez dzieci z Przedszkola. Dbamy o to, aby dzieci codziennie przebywały na świeżym powietrzu. Podstawa programowa zakłada, iż dziecko musi spędzać na dworze 1/5 czasu spędzonego w placówce. Jedynie tylko zła pogoda lub nieadekwatny strój dzieci do warunków pogodowych może uniemożliwić nam wyjście. Wyposażenie placu zabaw stanowić będą m.in. piaskownica, podwójna huśtawka, dwa bujaki na sprężynie, zjeżdżalnia. Plac zabaw jest przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i spełnia normy Unii Europejskiej oraz posiada niezbędne certyfikaty.